Excursie Ravenstein - voorjaar 2025

Het bezoek op 14 juni draaide vooral om het Philips van Kleefbolwerk uit 1509 in een hoek van de vestingstad Ravenstein. De ontdekker, opgraver en eigenaar van dit bijzondere bolwerk, Martin Jan van Mourik, ontving ons en gaf zelf een bevlogen toelichting op dit vroege vestingwerk naar oud-Italiaans model.

Philips van Kleef, heer van Ravenstein, Wijnendale en Edingen (Enghien) verkeerde onder de groten van zijn tijd. Namens de Franse koning was hij van 1498 tot 1506 gouverneur van de stadstaat Genua. In die periode moet hij kennis hebben genomen van de nieuwste Italiaanse ontwikkelingen op het gebied van vestingbouw. Zijn aanpassing van middeleeuws Ravenstein diende om voorbereid te zijn op aanvallen vanuit Gelre, dat toen nog geen deel uitmaakte van de Bourgondisch-Habsburgse Nederlanden. Als toegift volgde nog een verrassend bezoek aan de Buitenpoort van het voormalig kasteel, waar de bewoner ons een boeiend inzicht gaf in de nog steeds lopende restauratieplannen van dit opmerkelijke woonhuis.

Literatuur: M.J. van Mourik, Het Philips van Kleefbolwerck (anno 1509) in Ravenstein. Het verhaal van een ontdekking en wat daarop volgde (Ravenstein 2016).

Ravenstein – Het Philips van Kleefbolwerck.

Ravenstein – Het Philips van Kleefbolwerck. Martin Jan van Mourik legt uit, Frans van Nuenen assisteert.

Reactie plaatsen

Reacties

Er zijn geen reacties geplaatst.